+38 050 183 38 24
Краснозвездный просп., 186
Чи небезпечні оксалати для нирок

Чи небезпечні оксалати для нирок

Коли в сечі знаходять кристали, то є велика ймовірність, що це оксалати кальцію (вевелліт, веделіт).

Чому вони утворюються у дорослих? Теорій дещо. У цій статті https://arthro.com.ua/?p=20956 ви більш докладно розберетеся що таке оскалати і які помутні причини їх виникнення.

  1. Порушується ниркова реабсорбція кальцію, тобто його зворотне надходження у кров у канальцях нирок.
  2. Підвищується всмоктування кальцію у кишечнику.
  3. У справу втручається паратгормон (ПТГ). Це один із босів, які дають команду покірному кальцію. Паратгормон скомандує – кальцій вимивається з кісток. Передумає – кальцій повертається до кісток.

Над кальцієм в організмі загалом багато начальників. Крім ПТГ, це кальцитонін, вітамін Д, фосфор, які невтомно регулюють один одного.

Так як оксалати – це солі щавлевої кислоти, то важливим є її синтез, на який впливає харчування.

Щоб все було не так легко, варто врахувати інші фактори, що впливають на утворення оксалатів кристалів. Це кількість води, що випивається, прийом ліків, генетичні особливості, особливості уродінаміки (застій сечі), інфекції, клімат, особливості роботи, захворювання кишечника, недолік магнію і вітаміну В6 і т.д.

Тому відповідь на запитання «чому в сечі оксалати?» не такий простий, як хотілося б.

Чи небезпечні оксалати для нирок

Чи небезпечні оксалати?

Якщо є поломка в генах AGXT, GRHPR, HOGA1, виникає первинна оксалурія або оксалоз. Щавельної кислоти в організмі стає непристойно багато (в 10-20 разів більше за норму), це веде до появи сечокам’яної хвороби в перші 5 років життя. Іноді каміння у нирках виявляють у немовлят із 4 місяців. Все супроводжується затримкою розвитку та у результаті призводить до ниркової недостатності. Діагноз підтверджують молекулярно-генетичним дослідженням. Хороша новина – хвороба зустрічається рідко і добре діагностується вже в ранньому дитинстві.

Якщо людина дожила до дорослого віку, то мова швидше про безпечнішу ситуацію: вторинну оксалурію. Якщо добре поїсти слив, шоколаду, шпинату, ревеню, запити міцним чаєм чи кавою — оксалати з’являться у сечі та у здорової.

Іноді дієта нормальна, без селери та щавля, але неприємні оксалати посилено всмоктуються у кишечнику. Так буває при панкреатиті, порушенні активності кишкової мікрофлори або проблем з відтоком жовчі. Ще оксалати добре всмоктуються, якщо в кишечнику мало доступного кальцію.

Важливий момент — вітаміни В6 і С. Якщо В6 мало, а навпаки, багато, то в сечі теж з’являться оксалати, адже 30% їх синтезується з аскорбінової кислоти. Описано випадки, коли великі дози вітаміну С викликали закупорку канальців нирок із гострою нирковою недостатністю.

Що робити, якщо в сечі оксалати і так вже не вперше? Варто визначити добову екскрецію кальцію та оксалатів. Зазвичай за добу виділяється 16-20 мг (0,18-0,45 нмоль або 40-320 мкмоль) оксалатів, але слід дивитися норми кожної лабораторії. Також можна подивитися анткристалоутворюючу здатність сечі (АКОСМ).

Ще добре б зробити УЗД нирок, щоб зрозуміти, є там вже якісь камені/мікрокамені, ущільнення чи все обійшлося. Зазвичай розпитування та цих досліджень достатньо, щоб зробити висновки та подумати про лікування.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *